rokettube
Site girişleri; www.videoy.net
www.ipu1.com
whatsap.video
www.vdli.net

Büyükada’dan isyan ettiren görüntüler

Adalar’da faytonda kullanılan atların kaldığı ahırlardaki kötü koşullar ve işkence Sözcü objektiflerine yansıdı. Dik yokuşlar, 18 saat çalışma yetmiyormuş gibi işkence ahırlarda da dayak olarak devam ediyor.

İstanbul Adalar’da faytonda kullanılan atların işkencesi seferleri bittikten sonra da devam ediyor.  Yaklaşık bin 500 atın bulunduğu Büyükada'da, 226 adet de fayton bulunuyor.
Günde yaklaşık on sekiz saat çalıştırılan atların faytondan ayrıldığı ahırlarda nasıl bir muamele gördüğü merak konusuydu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) Büyükada'ya inşa ettiği ahırlarda atların nasıl bir işkenceye maruz kaldığı görüntülendi.

At sahibi olduğunu tahmin ettiğimiz şahıs; atın yüzüne vuruyor, vurduğu ipin ucunda ise zincir var.  Canı yanan hayvan kaçmak için kendini geri çekiyor. Ticari amaç uğruna temmuz sıcağında dik yokuşlarda fayton çektirilen atlar ağır yükten kurtulduktan sonra kendilerini yere bırakıyor.

ERDOĞAN “KALKACAK” DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan haziran ayında İstanbul’da düzenlediği bir mitingde, “Atları faytonların boyunduruğundan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için bir çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi de Adalar’da ulaşım niteliği taşıyan elektrikli araçların kullanılacağını açıklamıştı. Kınalıada başta olmak üzere her biri en fazla 12 kişilik olmak üzere elektrikli araçla toplu taşımacılığın yapılması amaçlanıyordu. Ancak bu konuda, iki ay geçmesine rağmen henüz somut bir adım atılmadı.

KURALLARI TAKAN YOK

Büyükada fayton ve at sayısının en fazla olduğu ada olarak başı çekiyor. 226 adet faytonun bulunduğu adada her faytoncunun en az beş atı bulunuyor.

En kısa mesafe olarak yedi en uzun ise on dört kilometre giden atların bir süre sonra dinlendirilmesi gerekiyor. Ancak yoğun olan hafta sonları atlar dinlendirilmeden çalıştırılıyor. İBB'nin düzenlemesi gereği yolcuların göreceği şekilde asılması gereken ücret tarifesi ise hiçbir faytonda bulunmuyor.  Ata binecek kişi sayısında da sınırlama olmasına rağmen bu yasağı takan da yok.

Pin It

You have no rights to post comments

   

SATILIK ATLAR

Kibar Hara Satar, Alan Kazanır SAVAŞATI İstanbul'da Kısa ...

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

YAZARLAR

YANDAŞ BÜLTEN GİTTİ, DESTEK KOMPLE BİTTİ Bundan önceki ya...

YAVUZ HIRSIZ, EV SAHİBİNİ BASTIRIR Galop konusunda sabıka...

Türkiye Jokey Kulübü Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ...

Bundan bir süre önce TJK TV'de yayınlanan belgesel ve anlatt...

27 Haziran 2016'da GAZİ Koşusuna katılacak atların idman p...

Değerli yarış severler ve değerli atçılık camiamızın sayın ü...