Türkiye Gazetesinde'ki köşesinde Öcal Uluç TJK TV'yi ve Farklı Analiz Programını yazmış..

Bizimle aynı görüşleri paylaşan yazarın aşağıdaki yazısını okumanızı tavsiye ederiz.

“Ben en büyüktüm, onun için çıkarım ekranlara, otururum gazete sayfalarına, bugün benim yaptığımı yapanlara ders veririm, onları eğitirim, onlara öğretirim. Sözümü, uyarımı dinlemeyen, nasihatlerimi kulak ardı eden adamlara da, bu ekranlarda, bu sayfalarda derslerini veririm. Bunları yapmayacaksam, bu ekranda, bu sütunda benim işim ne?..”
Yıllardan beri, “futbolumuzda” çok örneğini gördük ve görüyoruz ki, “bu zihniyet” bir türlü değişmiyor ve ne yazık ki, “o servisleri yöneten” bugünün şeflerinin, müdürlerinin de işine geliyor ve daha da acısı “bazıları” ne yazık ki, “ekranımdan, sayfamdan kaçar gider” diye korkuyor ve “zihniyetini böyle bir üsluba dökenler” saltanatlarını pervasızca sürdürüyor!..
Futbolumuzda “bu zihniyetin ve üslubun sahiplerini” herkes tanıyor; eski bazı hakemler, eski anlı ve de şanlı bazı futbolcular!..
Gazete sayfalarında, “özel” TV’lerin ekranlarında “ortaya çıkan” bu tabloya, elbette “eleştirmek ile beraber”, yapılacak fazla bir şey yok. Ama “bu tablo, mesela TRT’de oluyor ve yapılıyorsa”, kabul edilemez; “devletin, milletin televizyonudur, ilkeleri vardır”, o ekranlara çıkanlar “bunu unutmamak” zorundadırlar, akıllarına gelen her şeyi söyleyemezler, dillerin ucuna gelen her kelimeyi, cümleyi sarf edemezler!..
Türkiye Jokey Kulübü’nün televizyonunu da “böyle” görüyorum. Ne yazık ki, orada da “futbol” ekranlarındaki “büyüklük kompleksi yarışının ve reyting kapışmasının örneklerini” görmeye başladık.
30 yıl var ki, hipodromlara gitmiyorum, ama ekranlarda “bir zamanlar Ankara’da ‘Galop’ adlı at yarışı dergisini rahmetli Güngör Sayarı (Gazeteci / At Yarışı yorumcusu / Futbol Federasyonu eski başkanı) ve rahmetli Yılmaz Erol (Basketbol Hakemi / ‘Galopcu’ unvanıyla tanınan At yarışı yorumcusu) ile beraber çıkaran bir “meraklı” olarak “önemli yarışların yapıldığı” günlerde Jokey Kulübü TV’sinin televizyondan o yarışları izliyorum, zaman zaman da yorum ve “eski büyük yarışları ekrana getiren” programlarını izliyor, o günleri hatırlıyorum.
Bunlar arasında bir program var; “pazartesi geceleri” Enver Arslan’ın sunduğu “Farklı Analiz” programı. Gazeteci / yorumcu Atahan Zilcioğlu ile beraber bir zamanların “İmparator” lakaplı jokeyi Süleyman Akdı ekrandalar.
İşte “İmparator” Süleyman Akdı’ya ve sunucu Enver Arslan’a lafı fazla uzatmadan diyorum ki; “Atları, yarışları bırakıp neredeyse sadece ‘jokey yorumculuğu yapılan’ bir programa çevirdiğiniz Farklı Analiz’i. Mesela önceki gece “bir saat, sadece bir yarışı ve o yarışta at bilen bir jokeyi (Halis Karataş) konuştunuz, bu rotanızı ve üslubunuzu değiştirmeniz gerek.”
Yoksa, bilesiniz ki, hipodromlarda “jokeylere karşı görünmeye başladığını duyduğum” tepkiler artarsa, bunun baş sorumlusu olacaksınız!..
TJK TV’de, “bir jokeyi göklere çıkarırken”, bir başka jokeyden “Adama bak” diye söz edemezsiniz!..
“Bir jokeyin yaptığı hatayı geçiştirirken”, benzer bir hatayı yapan bir başka jokeyi, “Benim bu ekranlardan verdiğim nasihatleri dinlemiyor” diye yerin dibine batıracak cümleler sarf edemezsiniz!..
Ve de, “yorumlarınızı” hiç olmazsa TJK TV’de, şu “lanet olası” sosyal medyada “yazılanlara, tartışılanlara göre tayin etme” esaretinden kendinizi kurtarınız. TJK TV ekranlarını sosyal medyanın yönetmediğini, yönetemeyeceğini biliniz.
Son sözüm Türkiye Jokey Kulübü Başkan ve yöneticilerine; bu konuda asıl sorumluluk ve görev size düşüyor, unutmayınız!..

Pin It

Yorum ekle

   

SATILIK ATLAR

2017 DOĞUMLU İNGİLİZ TAYLARI SMART ROBIN – NEVER LOST (Strik...

SAHAYA GİTMEYE HAZIR KALAN SON 5 TAY SAVAŞATI, UZUNBEY, P...

Kibar Hara Satar, Alan Kazanır SAVAŞATI İstanbul'da Kısa ...

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

YAZARLAR

15.01.2019 Salı günü Adana yarışlarında Altılının 3. ayağınd...

Bugün size sahibini savaş meydanından kaçırarak kurtaran F...

Türkiye Jokey Kulübü, atçılıkla ilgili her türlü öneri, gö...

İZMİR'İN FAVORİLERİNE NELER OLUYOR ? Son haftalarda yakınd...

GAZETELER'DEN TJK'YA REKLAM TEHDİDİ Gazete satışlarından ...

GALOPLARIN DİLİ YOKSon dönemlerde tartışmalara neden olan...

İZMİR'DE; SARI KIRMIZI RENKTE, DÖRT NALA BİR SEVDA..; BUĞD...

SENARYO BAŞTAN YAZILIYOR Bundan bir süre önce Türkiye Jo...