rokettube

Son zamanlarda atın görmesine ilişkin yapılmış araştırmalar binicilik sporunu direkt olarak etkileyen sonuçlar doğurmuştur.

Batı Avustralya Üniversiteden ,Alison Harman ve diğerleri tarafından yürütülmüş araştırma Equine Veterinary Journal (Eylül 1999) dergisinde yayınlanmıştır. Araştırmanın bir parçası gözlerin ebatları ve gözün arka tarafında yer alan ışığa duyarlı alanların haritalandırmasıydı. Görme alanları tespiti yapılmış ve kafa hareketlerin görme arasındaki ilişkiyi bulabilmek için davranış testler gerçekleştirildi.Araştırmacılar,bulguların doğrultusuna atların uzak mesafede duran nesneleri görebilmek için kafalarını kaldırmak zorunda olduklarını düşünmektedir. Çünkü atların binocular(her iki gözün birlikte yaratıkları net görüntü) görme alanı burunlarının aşağısına doğrudur.Ayrıca anlının önünde gözlerin yansal yerleşmesinden dolay kör bir nokta söz konusudur.

Atın burnunun gövdesine yaklaştığında hemen önündeki alanı görme imkanı yoktur.Araştırmacılar ,kör alanının atın genişliği kadar olduğuna inanmaktadır.

At toplu halde çalışırken hemen önündeki alanı görmediğinden biniciye güvenmekten başka çare yoktur.Araştırmacılar ,atın bu pozisyonu alabilmesi için biniciye ilere derece güvenmekle birlikte itaat etmeni gerektiği sonucuna varmışlardır.Tabi bu bir Dresaj atı için geçerlidir.Bir engel atı ise ,Maniye yaklaşırken mesafe ve yüksekliği tahmin edebilmesi için kafasını kaldırabilmeli ve binokular görüş için ileriye bakabilme imkana sahip olmalıdır.

Bu yüz den ilk aşamalarda Dresaj eğitimine tabi tutulan Engel atlarının ,engele yaklaşabilmesi ve binocular görüşten faydalanabilmesi için ,engele yaklaşırken kafasının duruş acısı yukarıa doğru değiştirmesini müsaade edilmelidir.

Kaynak:Equine Veterinary Journal (1999) 31(5) 384-390

Pin It

You have no rights to post comments

   

SATILIK ATLAR

2017 DOĞUMLU İNGİLİZ TAYLARI SMART ROBIN – NEVER LOST (Strik...

SAHAYA GİTMEYE HAZIR KALAN SON 5 TAY SAVAŞATI, UZUNBEY, P...

Kibar Hara Satar, Alan Kazanır SAVAŞATI İstanbul'da Kısa ...

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

YAZARLAR

SENARYO BAŞTAN YAZILIYOR Bundan bir süre önce Türkiye Jo...

İZMİR'İN FAVORİLERİNE NELER OLUYOR ? Son haftalarda yakınd...

GALOPLARIN DİLİ YOKSon dönemlerde tartışmalara neden olan...

Türkiye Jokey Kulübü Adamına göre Ahır Tahsisi Yapıyor Tü...

İZMİR'DE; SARI KIRMIZI RENKTE, DÖRT NALA BİR SEVDA..; BUĞD...

Günümüzde ayrımcılık toplumun bütün kesimlerinde görünür, ...

LAF İLE PEYNİR GEMİLERİ YÜRÜTENLERE AĞIT.. Ülkemizde yılla...

GÖNDERMEDİĞİ BAŞKAN KALMADI... Boğaziçi Üniversitesi mezu...