YIL SONU GELİYOR

Yıl Sonu Geliyor...

Yıl Sonunda Lisans Hakkını, Hipodromların işletmesini ve tüm ekipmanlarını bırakıp, yarışlar üzerindeki tüm yetkisini kaybedecek olan Türkiye Jokey Kulübünde de Yıl Sonu gelirken bir telaş var. Bu hareketlilik Lisans hakkı bitiminden çok kasadaki parayı bitirme telaşı. 

Malum Türkiye Jokey Kulübü Yıl sonu geldiğinde kasasındaki 1 TL'yi bile tutamıyor, ne kadar fazla verdiyse Maliye Bakanlığına göndermek zorunda.

Geçen günlerde Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci katıldığı bir programda çalışanların tazminatları için bile kenara para ayıramadıklarını hepsini devrettiklerini söylemişti. İşte bu sene TJK'da giderayak tüm harcamaları yapıp Hazineye para göndermeme telaşına düştü. Maliye Bakanlığının bundan haberi olmamıştır ama belki yazımızı okurlarda, yıl başında hazırlanan gider kalemleri ile yıl sonu karşılaştırmasını yaparlar.

Arka arkaya ihaleler, planlamanın dışında görünen giderler, pistler için hesapta olmayan ilginç harcamalar, acayip yatırımlar, ihtiyacın  fazlasında, tahminen 2018'de kullanmak için satın almalar, Tjk TV'de yapımcı, sunucu, tahminci bolluğu ve iki üç aydır ortaya çıkan düzenli reklam tanıtım giderleri.

Para Maliye'ye gitmesin telaşını anlayabiliyoruz da bazı yapılan harcama kalemlerinde TJK'ya yakın kesimlere yapılan ödemelere, verilen işlere, bu işin bu kadar alenen açık seçik yapılmasına anlam veremiyoruz. Devlet İhale kanuna tabi olmaması nedeniyle pek üstüne gidilmese de denetime tabi tutulduğunda verilen bu ihalelerin sonuçları mutlaka olacaktır diye düşünüyoruz. Hani biri şikayet falan eder, o zaman bu işler iyice araştırılır, sonra devamında ilginç olaylar gerçekleşmesin.

Tjk TV'de seyredilmeyen programlarda ikişer ikişer, üçer üçer yan yana, karşı karşıya getirtip, az sayıdaki vasat programlarla herkesi doyuralım mantığını bir yere kadar anlıyorum. Kendi içlerinde eş, dost, akraba biraz bir şeyler kazansın isteniyor, onlara hak veriyorum. Görevlerini yapıyor, yeri geldiğinde seslerini çıkarmıyor, yeri geldiğinde sosyal medyada TJK'ya set oluyor, karşılığında da ikramiyelerini de bu şekilde alıyorlar, alsınlar.

Genel piyasa şartlarından çok daha yüksek bedellerle verilen reklamlar özellikle bizim ilgi alanımıza girdiği için ayrıca dikkatimizi çekiyor. Bu reklamların yalnızca Türkiye'de 2 tane web sitesi varmış gibi oralara verilmesi ve bu web sitelerin TJK'nın yandaş siteleri olması manidar. TJK hakkında kötü tek bir şey yazmayan, iç içe geçmiş, yağlı ballı ilişkiler içinde olan özellikle iki siteye verilen reklamlar acaba bu reklamlar bazı yandaşları beslemek için mi veriliyor diye insanı düşündürüyor. TJK gider ayak bugüne kadar hep kendisini pohpohlayan bu siteleri kalkındırmayı kendine görev kabul etmiş herhalde.

20 yıldır yarışseverin takip ettiği Beygir.com'un bugüne kadar bir kere reklam alamayıp en sonunda gelir gider dengesini tutturamadığı için kapanmasını görmezden gelebilirler ama unutmamalıdır ki dost acı söyler, iyisiyle kötüsüyle doğruları göstermeye çalışır. Bugün parayı kim veriyorsa onun düdüğünü çalanlar, hiç bir zaman gerçek yol gösterici olamaz, gelecekte de parayı kim veriyorsa onun yanına geçerler.

Biz bildiğimizi yazar, bildiğimizi söyleriz, bizim TJK'ya ihtiyacımız yok ama umarım TJK gelecekte bugün beslediklerini yanında görür diyelim, bu günlük noktayı koyalım.

Ufuk Çakır

 

Pin It

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

   

YAZARLAR

İzmir Şirinyer Hipodromundaki içme ve kullanım sularında A...

Geçtiğimiz dönemden bu yana defalarca kendilerine seslendiği...

YIL SONU GELİYOR Yıl Sonu Geliyor... Yıl Sonunda Lisans ...

Ne yazıkki günümüzde bizlere, bir çok alanda kendi tarihim...

İZMİRLİ BİR PERİ KIZI KONUĞUMUZ OLDU...  Onu ...

6 Ocak 2017 tarihli Resmi Gazete yayınlanan 680 Sayılı Kan...

SATILIK ATLAR

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

Alveroğlu Ekürisinden Satılık Taylar Bayrampaşalı  (Powersc...

RESİMLER