rokettube

İzmir Şirinyer Hipodromundaki içme ve kullanım sularında Arsenik maddesinin normal değerlerin üstünde olduğunu ve bunla ilgili yapılan tahlillerin sonuçlarını sizlerle paylaşmıştım. 

Şirinyer Hipodromunda olan bu yanlışlığı BİMER üzerinden Tarım Bakanlığı'na bağlı Yüksek Komiserler Kurulu'na iletilmek üzere şikayet haline getirdim.  

Yüksek Komiserler Kurulu'da konuyu Türkiye Jokey Kulübüne sormuş ve Türkiye Jokey Kulübü'de kendine göre bir cevap yazıp Yüksek Komiserler Kurulu'na göndermiş. Fakat ben bir kaç kez ısrar edince, şikayetimi tekrar edip arkasında durunca Yüksek Komiserler Kurulu bana bu cevabı gönderdi ve bende sayfanın altında sizlerle bu cevabı paylaşıyorum.   

Başta belirteyim; benim yazımda Arsenik TJK tarafından Atlara İzmir Şirinyer Hipodromundan bulaştırılıyor diye kesin bir tabir olmamıştır. Böyle bir ihtimalin olduğundan bahsedilmiş ve araştırılması, mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalar yapılması istenmiştir. Arsenik zamanla insan ve hayvan sağlığına zarar verir araştırın denilmiştir.

TJK'nın göndermiş olduğu paylaştığım cevap beni tatmin etmediği ve kafamda daha çok soru işaretleri uyandırdığı için bunları hem size yazıyor, hemde yine Bimer üzerinden bu yanlışlıkları Yüksek Komiserler Kurulu ile paylaşacağımı burada belirtiyorum.

Cevap yazı üzerinden konuşursak;

Türkiye Jokey Kulübü verdiği cevabın başında Arsenik çıkan atların Hipodromlara göre dağılımını yapmış ve 19 atta Arsenik maddesi çıktığından bahsedip bunların 5 tanesinin İzmir'de olduğunu söylemiştir. TJK diğer 14 atın farklı illerde koşan atlar olmasını zayıflatıcı neden gibi görmüştür ama İzmir Hipodromunda kalıp, diğer illerde koşan atlar olabileceği, diğer illerde doping çıkan atların İzmir'de kalıp kalmadıkları, geçici süre için bile konaklamadıklarını kontrol etmemiştir. İzmir'de kalıp Kocaeli veya Bursa'da yarış koşan bir çok at vardır. Hatta İzmir'in atları zaman zaman İstanbul ve Ankara'da bile start almaktadırlar. 

Sonuç olarak bana göre diğer illerde koşan atların dopingli çıkması İzmir Şirinyer Hipodromunda Arsenik'li suyun verilmesinin zayıflatıcı nedenlerinden biri zaten olamaz. 

Yazıda birde ilginç bir şey var... 11.04.2017 tarihinden yazının yazıldığı tarihine kadar İzmir Hipodromunda 1141 farklı at koştuğu bunların 806 tanesinin doping testine girdiği belirtilerek, bunların 5 tanesinde doping çıktığı söylenmiş.

Suyun içindeki Arsenik maddesi damardan veya ağızdan verilen bir ilaç gibi algılanmış. Aslında Arsenik yavaş yavaş, alına alına insan veya atların vücudunda birikir, belli bir orana geldiğinde etkili olur, zararlı olur. Bunu bir ilaç gibi görmek, her atın içtiği suyu, kullanım miktarını, hipodromda kalış süresinin aynı olduğunu kabul etmek çok yanlış bir mantık. Kimi az, kimi çok kalmıştır, atların vücutta depolama ve vücuttan atma süreleri de farklıdır, buda değerlendirme içinde yer almalıdır.

Ayrıca Türkiye Jokey Kulübü tarafından verilen cevapta yazının ekindeki tahlil sonuçlarından bahsedilmiş ve yıllar içinde yapılan tahliller örnek olarak gösterilmiştir. TJK bir bakıma bu tahlil sonuçlarını göndererek 2012 den beri hipodromda kullanılan suda hiç bir zaman Arsenik aramasını yaptırmadığını göstermiş, Artezyen suyunu sürekli Hipodromda kullandığını da kabul etmiştir.

Artezyen Suyunda Arsenik hiç bir zaman Aranmamış

Yapılan tahlil sonuçlarında arama parametrelerine bakarsanız Arsenik olarak hiç arama yapılmadığını görebilirsiniz. 
Hatta At sahipleri bize şikayet ettiler suda Arsenik varmış dediler bizde 17.07.2017 tarihli bir tahlil yaptırdık demişler ama bu tahlilde bile şikayet olmasına rağmen Arsenik araması yapılmamış. 

Hipodromda kullandığı Artezyen suyunda Arseniği aramayan TJK'nın benim suyumdan Arsenik bulaşmadı diye cevap yazısı yazması da pek akla mantığa sığmayan bir açıklama olarak karşımızda duruyor.

Şebeke Suyuna dönüldü, artık Arsenik çıkmıyor

Ayrıca yapılan şikayetler üzerine tedbir amaçlı şebeke suyuna dönüş yapıldığı da verilen cevabi yazıda belirtilmiş. İşin ilginci tamda bu dönüş tarihinden sonra hiçbir hipodromda Arsenik doping maddesinin tespit edilmemiş olması. En son 7 Eylül 2017 tarihinde Arsenik tespiti yapılmış ve o günden beri yani İzmir Şirinyer Hipodromunun şebeke suyuna dönmesinden sonra hiç bir hipodromda Arsenik doping olayına rastlanılmamış. 

Bu tedbir amaçlı şebeke suyuna dönüldüğü de şikayetimiz üzerine Buca Toplum Sağlığı Merkezinin denetlemesi ve tutanağı ile 26.09.2017 tarihinde tespit edilmişti. Yani o kadar birbiri ile denk gelen tarihler ki, insanın aklına "Şebeke suyuna dönüldü, Arsenik dopingi artık çıkmıyor" diyede getiriyor.

Doping Cezaları Sahte Aminoplex üreten kişi tarafından ödendimi ? 

Bu yazdıklarımın hepsi olumsuz ve Şirinyerde'ki suda Arsenik bulunduğunun göstergesi. Fakat yine sahada çok konuşulan bir konuda bu Doping olayını oluşturan ve sahada bir çok kişinin kullandığı Aminoplex'in sahtesini yapıp bu Arsenik vakasını yaratanların cezaları ödemiş olması durumu.

Çok ünlü ve rahmetli bir at sahibimizin eski damadının sahtesini üretip tanınmış bir ilaççı ile sahaya sürdüğü Aminoplex ilacının içinde, yapılan tetkiklerde yüksek oranda Arsenik bulunduğu biliniyor. Yine bu üretimi yapan kişinin mevcut cezaların bir çoğunu ödediği ve şimdi ortadan kaybolduğu da konuşuluyor. Bunlar birer iddaa ve ben paramı aldım diyen bana hiç gelmedi. Bakıyorum atlar halen cezalı durumda ve anladığım kadarı ile ceza paralarını alanlar, ya yatırmamışlar, yada paraları almamışlar. 

Dava Yolu Açık

İzmir Şirinyer Hipodromunda devamlı konaklamış, devamlı Hipodrom suyunu kullanmış, atında Arsenik Doping Maddesi çıkmış bir At Sahibi gelsin, bu resim ve belgeleri alsın, gitsin davasını açsın, kazanmama ihtimali çok zor. Hem cezaları, hem atının koşamadığı günlerde kazanabileceklerini, hem gecikme zamlarını hepsini Türkiye Jokey Kulübünden alma ihtimali var. TJK bu yazdığı yazıyla bile Hipodromda Arsenik'li su kullandığını kabul ediyor. Okuyun yazıyı suyumda Arsenik yok diyemiyor.

Türkiye Jokey Kulübünden korkacak bir şey yok. 2018 den sonra bahis oynatma yetkiside alınacak ve gücüde ortadan kalkacak.

Alın bu yazıyı götürün bir avukata okutun, danışın, fikir alın, dava açın, kazanabilirsiniz. Bir kişinin dava açması, kazanması diğerleri içinde örnek teşkil edecektir. Kayıtsız kalmayın, hakkınızı arayın. 

Ufuk Çakır

 

 

Pin It

You have no rights to post comments

   

SATILIK ATLAR

SAHAYA GİTMEYE HAZIR KALAN SON 5 TAY SAVAŞATI, UZUNBEY, P...

Kibar Hara Satar, Alan Kazanır SAVAŞATI İstanbul'da Kısa ...

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

Alveroğlu Ekürisinden Satılık Taylar Bayrampaşalı  (Powersc...

YAZARLAR

At Yarışlarında her gün karşılaştığımız hataların düzeltil...

İZMİR'İN FAVORİLERİNE NELER OLUYOR ? Son haftalarda yakınd...

Ankara idman Pisti Programı Başlıyor 2016 GAZİ Koşusu günü ...

GALOPLARIN DİLİ YOKSon dönemlerde tartışmalara neden olan...

Bağımlılık zarar verici sonuçlar doğurabilecek, bir maddey...

İZMİR'DE; SARI KIRMIZI RENKTE, DÖRT NALA BİR SEVDA..; BUĞD...

Türkiye Jokey Kulübü'ne Rakipmi Geliyor Uzun yıllardır r...

LAF İLE PEYNİR GEMİLERİ YÜRÜTENLERE AĞIT.. Ülkemizde yılla...