rokettube

Yeni Sayfa 4

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği 2009 dan beri geleneksel hale getirip organize ettiği Tay Satış Organizasyonunu bu sene gereken ilgi olmadığı için yapamayabileceğini açıkladı.Türk Yarış ve yetiştiriciliğinin büyük eksiklerinden biri olan at satışı pazarını canlandırmak ve At Sahibi olmak isteyen yeni alıcılara değişik alternatifler de sunmak üzere yapılan bu organizasyonlar başarısı ne kadar tartışılsa da önemli bir etkinlik olarak görülüyor.

Dünyanın gelişmiş atçılık ülkelerinde atların el değiştirdiği tek yöntem olan açık arttırma usulü satışların bir örneği TYAYSD tarafından gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından yılın belli dönemlerinde yapılan Arap safkanlara ait satışların haricinde İstanbul Veliefendi Hipodromunda gerçekleştirilen Arap ve İngiliz Tay satışları, özel yetiştiricilerimize destek olmak adına, önemli bir girişim.

TYAYSD'nin Yurt dışı örnekleri baz alarak yaptığı satışlar için doğru diyebilir, mantık ve yöntemin kabul edilebilir olduğunu söyleyebiliriz. Fakat düzenleyen için her şey güzel görünse de atını satmak veya yeni at almak için bu satışlara katılanlar için durum pek öyle olmuyor. Ülkemizin çok ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadığı günümüzde Satışlarda gerçekten el değiştiren at sayısı çok az.

Yetiştirici Tayının Satılacağına İnanmıyor
Yetiştirici satışlarda tayının satılacağına inanmadığı için katılım yapmayı düşünmediği gibi taylarının İstanbul Veliefendi Hipodromuna yolculuğu ve satışa çıktığı 3-5 dakikalık zaman dışında ilgilenmenin çok zor olduğu bilip, kendini ve taylarını yıpratmak istemiyor. Açık arttırmaya çıkarmak için ilk etapta her tay için 400 TL yatırılması zorunlu. Ayrıca yetiştirici tayının değerini belirleyip bir rezerv fiyat koymaz ise, verilecek fiyata razı oluyor, satıştan taylarını kendi veya vekili satın alırsa, satın aldığı fiyattan % 1 komisyon ödüyor, böylece Dernek yarışına katılmaya hak kazanıyor.
Gerçek satış yapılırsa Satıcı % 2 ‘lik stopaj haricinde % 1 ‘lik komisyon miktarı ve KDV’yi (komisyon miktarı kdv’si % 18) Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği İktisadi İşletmesi’ne ayrıca yatırmak zorunda.

Alıcının Yükümlülükleri Çok Fazla
Alıcılar satıştan sonraki 3 iş günü içerisinde, alış bedelini ve bu bedel üzerinden hesaplanan % 2’lik komisyon miktarını ilave ederek % 1 Belediye vergisini ve  KDV ‘ yi Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği İktisadi İşletmesi’ne yatırmak suretiyle alım satım işlemini gerçekleştiriyorlar. Katma değer vergisi yönünden bağlı bulunduğu vergi dairesinden alınmış, gerçek usulde KDV mükellefi (% 1) olduğunu gösterir belgeyi ibraz etmeyenlere KDV oranı  perakende teslime ait % 8 olarak uygulanıyor. Yeni at sahibi olup ilk defa at alsanız belgede kolaylık yok, ahır bulmada kolaylık yok, bir tek Dernek yarışına katılım imkanı var, onda da her yıl bakın 5-6 at koşuyor diğerleri o yarışta yarışamıyor.

Yani bu satışlarda alsanız da bir dert, satsanız da bir dert, satışa gelmemek en güzeli, kafam rahat olur, oturur seyrederim diyen yetiştirici ve alıcı satışa rağbet etmiyor.

Satış Organizasyonu Zarar Etmişti
Geçmiş yıllarda yapılan bir satış organizasyonunda ki  harcamaların çok fazla olması ve hesapsız çalışmalar, alımlar Satış Organizsyonunun çok büyük zarar etmesine neden olmuş, bu yüzden Dernek yükümlülükler altına girmiş ve zorda kalmıştı. O zaman yapılan Çadır ve Branda alımlarının buna neden olduğu konuşulmuş, daha sonra Türkiye Jokey Kulübü At Satış Merkezi oluşturunca bu sorunda unutulmuş gitmişti. O Çadır ve Brandalar şimdi ne oldu bilmiyoruz ama hala o anlamsız zarar hafızalardan kazınmış değil.

Türkiye Jokey Kulübü Maddi Destek Veriyor
TJK At Satış Organizasyonlarına son yıllarda destek verip maddi katkıda bulunuyor ve Derneğin masraflarını karşılamaya yönelik bir faaliyet gösteriyor. Veliefendi Hipodromu’nda zamanın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafından açılışı gerçekleştirilen At Satış Merkezi’nin de içinde bulunduğu tesisleri yapan, satışları çadırdan kurtaran TJK, ayrıca destek adı altında derneğe maddi yardımda da bulunuyor. Yine kulağımıza gelen haberlerde TYASYD'nin
"bu sene gereken ilgi olmadı, yapmayabiliriz" açıklamasının TJK'dan daha fazla destek koparmak için yapıldığı da konuşuluyor.

Satışlar Bölgesel Yapılamazmı ?
Yalnızca İstanbul'da, Veliefendi'de, atçılığın merkezi olarak bilinen ve en çok göz önünde olan Hipodromda yapılması mantıklı görünse de, bölgesel satış organizasyonlarının organize edilmesi, yetiştirildiği çiftliklerden günlük olarak tayların satış organizasyonuna gidip dönmesinin sağlanması, katılım başı miktarlarının ve komisyonların minimum tutulup, bölgesel alıcı, bölgesel satıcı üzerinde çalışmalar yapılması, At Satış Organizasyonlarının verimliliğin arttırıcı çalışmalar olabilir. Adana, İzmir ve Şanlıurfa'da yapılacak satışlarla, at satışı pazarını canlandırmak ve At Sahibi olmak isteyen yeni alıcılar keşfetmek açısından olumlu adımlar atılabilir.

Yurt Dışı örnekler baz alınarak yapılan satışların yanında, bizim Ülke yapımız baz alınarak geliştirilecek yeni bir sistemin devreye sokulması, olumlu sonuçlar da verecektir.

Ufuk Çakır
31.10.2018

Pin It

You have no rights to post comments

   

SATILIK ATLAR

SAHAYA GİTMEYE HAZIR KALAN SON 5 TAY SAVAŞATI, UZUNBEY, P...

Kibar Hara Satar, Alan Kazanır SAVAŞATI İstanbul'da Kısa ...

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

Alveroğlu Ekürisinden Satılık Taylar Bayrampaşalı  (Powersc...

YAZARLAR

GÖNDERMEDİĞİ BAŞKAN KALMADI... Boğaziçi Üniversitesi mezu...

İZMİR'İN FAVORİLERİNE NELER OLUYOR ? Son haftalarda yakınd...

GALOPLARIN DİLİ YOKSon dönemlerde tartışmalara neden olan...

04.11.2018 Pazar günü Adana 9. koşuda start çıkışı 13-14 v...

Yeni Sayfa 4 Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri...

İZMİR'DE; SARI KIRMIZI RENKTE, DÖRT NALA BİR SEVDA..; BUĞD...

LAF İLE PEYNİR GEMİLERİ YÜRÜTENLERE AĞIT.. Ülkemizde yılla...

At Yarışlarında her gün karşılaştığımız hataların düzeltil...