rokettube

ELİT TAYLAR OCAK SÖNDÜRÜR

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü yani TİGEM'e bağlı işletmelerde yetiştirilip 2016 yılında satışa sunulan Elit taylar 2017 yılında start almaya başladılar.

Kasım ayının sonuna geldiğimiz şu günlerde bizde bu satılan tayları inceledik, kimin kaç lira maliyetle bu tayları aldığını ve bugüne kadar koştuğu yarışlardaki Brüt ve Net kazançlarını çıkardık. Net Kazancı bulmak için toplamda % 25 Antrenör, Seyis ve Jokey için kesinti yaptık ama bu taylar için bugüne kadar yapılan giderleri, bakım masraflarını hiç hesaba katmadık. Toplamda 4 safkanın kazancından fazla net gelir elde ettiği görülse de aylık 3-4 bin lira civarı bakım giderleri üstüne konduğunda Eseralp harici hiçbirinin kar elde edememiş olduğu görünüyor. 

SULTANSUYU'NUN YÜZ AKI ESERALP
Eseralp 30.000 TL bedelle 27.09.2016 tarihinde Kadir Keçelioğlu tarafından satın alınsa da İlhan Güçlü adına bu güne kadar 20 yarış koştu. 14. koşusunda Maidenden çıkarken bugüne kadar üç kere kazanma dokuz kere de tabela içinde yer bulma başarısı gösterdi. 

KARACABEY TAYLARI HEP ZARARDA
2016 yılında satılan Karacabey Tarım İşletmesi yetiştirmesi 15 Elit taydan bugüne kadar 11 tanesi start aldı ve hiç biri başarılı performans gösterip artıya geçemedi. 80.000 TL bedelle satın alının CANFATİHİM brüt 118.600 TL Net 88.950 TL kazanarak artıda gibi gözükse de yapılan masraflar düşünüldüğünde bu safkanın da artıda olma şansı görünmüyor.

ANADOLU TAYLARINDA DURUM VAHİM
2016 yılında 16 Elit Tayını 3.770.000 TL bedelle satan Anadolu Tarım İşletmeleri Müdürlüğü'nün 14 tayı ikramiye kazanırken kazanılan brüt ikramiyeler toplamı ise 956.800 TL'de kalmış görünüyor.Bu güne kadar en büyük zarar Kadir Keçelioğlu tarafından satın alınan GARZAN ATEŞİ ve KARKAMIŞ'ta olurken, en pahalıya satılan bu taylar 4 yaşlılığa yaklaşırken toplamda masraflar hariç 750 bine yakın bir miktarda eksideler. 

İLK YIL 8 MİLYON ZARAR
Toplam 47 Elit tay 9.520.000 TL bedelle satılırken ilk yıl yani 3 yaşlılığında bu taylar koştukları yarışlarda 2.140.000 TL brüt kazanç elde ettiler. Kesintiler çıktıktan sonra toplam 47 tay 8.000.000'a yaklaşan miktarda zarar etmiş oldular.

Pin It

You have no rights to post comments

   

SATILIK ATLAR

SAHAYA GİTMEYE HAZIR KALAN SON 5 TAY SAVAŞATI, UZUNBEY, P...

Kibar Hara Satar, Alan Kazanır SAVAŞATI İstanbul'da Kısa ...

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

Alveroğlu Ekürisinden Satılık Taylar Bayrampaşalı  (Powersc...

YAZARLAR

At Yarışlarında her gün karşılaştığımız hataların düzeltil...

İZMİR'İN FAVORİLERİNE NELER OLUYOR ? Son haftalarda yakınd...

Ankara idman Pisti Programı Başlıyor 2016 GAZİ Koşusu günü ...

GALOPLARIN DİLİ YOKSon dönemlerde tartışmalara neden olan...

Bağımlılık zarar verici sonuçlar doğurabilecek, bir maddey...

İZMİR'DE; SARI KIRMIZI RENKTE, DÖRT NALA BİR SEVDA..; BUĞD...

Türkiye Jokey Kulübü'ne Rakipmi Geliyor Uzun yıllardır r...

LAF İLE PEYNİR GEMİLERİ YÜRÜTENLERE AĞIT.. Ülkemizde yılla...