Ülkemizin unutulmaz kalemlerinden Necip Fazıl Kısakürek Yılar önce  "ATA SENFONİ" isimli Kitabını yazmıştır.

Olayın aslı şudur;

Sürekli hatırlı kişileri kefil göstererek İş Bankası'ndan borç almaktadır fakat bu borcu ödeyecek mali durumda da değildir. Borcun yekunu otuz bin lirayı bulmuştur (dönemine göre iyi para) İş Bankası genel müdürü ile de tanışmaktadır. Genel müdür bakar borcun ödeneceği yok. "üstad" der, "bir eser yazın da biz basalım size de telif vermiş olalım, borcu kapayalım" Necip Fazıl kabul etmiş bu teklifi ama telifte otuz üç bin lira'ya anlaşmışlar. Yani bir üç bin lira daha almış ve yazmış eseri.. Yıllardır bizlere sunulan atçılıkla ilgili eserin ortaya çıkış hikayesi aynen budur..

Bizler ise yıllar önceye dayanan bir atın kısa tanıtımını yapacağımız bu yazımızda sizlere ülkemizdeki Arap atçılığı nın ilk halkası olan büyük bir şampiyondan söz edeceğiz. Bu bir hikaye değildir ! Tümü ile yaşanmış ve kesin belge ve kanıtlara dayanmakta olan bir zamanın günümüze uyarlamasıdır. Az sonra okuyacağınız bu yaşanmış hikaye için sizler hazırsanız, buyurun okuyalım hep birlikte;

ATA KONÇERTO


MAVİ GÖZLÜ DEV'İN ATÇILIĞIMIZA HEDİYESİ ;

Yıl 1932 aylardan Mayıs'tır. Dolmabahçe sarayında kamelya da oturmuştur; Mustafa Kemal Atatürk ve düşüncelidir. Mavi gözleri yine, çakmak çakmak olmuştur.. Sabah kahvesinden son bir yudum daha alırken, elindeki ecnebi Gazeteyi sehpanın üzerine bırakır, bir aslan yelesi gibi olan sarı saçlarını eliyle geriye yatırıp yaveri Salih Bozok' beye seslenir ;

Salih gel hele çocuk, bu atı buldur bana !.. Bir heyet teşkil edilsin, bu at ne yapılıp edilip getirilsin ülkemize. Onunla atçılığımızın temelini atalım..
Aynı ayın sonlarında Veteriner Hekimlerimiz; Nurettin Aral, Selahattin Batun ve zamanın en ünlü at cambazlarından İhsanAktun beyler den kurulmuş bir heyet Mustafa Kemal Atatürk'ün bulun getirin dediği Arap atını bulmak ve ülkemize getirmek için yola çıkmaya hazırdır..

2 YIL SÜREN ARAŞTIRMA SONUNDA..;
Musul, kerkük, Humus, Hama civarındaki bütün atçı kabileler araştırılmış sonrasında Halep ve Basra'da bu araştırma titizlikle devam etmiştir.. Aradan 2 tam yıl geçmiş ve nihayetinde. Dönemin çok önemli at yarışı merkezlerinden olan. Badat ve Bombay'da koştuğu her yarışı kazanmış olan ancak son yarışını birazda Jokey hatası ile kaybeden, şampiyon safkan bir kömür ocağında, yara bere içinde yük taşırken bulunmuştur..


ALTIN ÇAMURA BULANMAKLA DEĞERİNİ YİTİRMEZ !
Babası: "EBU KÜHEYLETTÜL CİETNİ" olan. Anası: ÜMÜ KÜHEYLETÜL SA'DE olan ve yarış koştuğu zamanlardaki adı ( VELİAHT ) olarak bilinen 1928 Doğumlu bu şampiyon safkan söz konusu kömür madenindeki, yaralı,bereli haline bakılmadan. Sahibinden satın alınmak istenir. İnatçıdır atın sahibi, bu yaramaz der’ at için. Bombay daki son yarışını kaybetti.. Onu, ben ceza olarak bu madende çalıştırıyorum. Kesinlikle satmam, cezasını çekecek demiş.. Türk heyetinin büyük ısrarları ve ikna kabiliyeti ile olay çözülmüş arıkan yarış koşmamak, yanlızca aygırlık yapmak,süreti şartı ile satın alınarak ülkemize getirilmiştir.


HARA ADI SAAD ve GÜNÜMÜZE GELEN İZLERİ ;
Evet günümüzden tam (86) yıl önce yaşanmıştır tüm bunlar. Ülkemiz haralarında( Saad) adı ile aygır olarak görev yapan ve Ulu Önderimiz MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ün, atçılığımıza bir armağanı olan (VELİAHT)'ın, kısa hikayesi aynen böyledir..

Yarış koştuğu zamanlarda stil olarak sürekli önlerde numara götüren ve tempo yarışlarını çok iyi yapan bu şampiyon atın, günümüze kadar uzanan bir soy zinciri vardır. devlet haralarında 17 yıl aygırlık yapan safkan, ülkemiz atçılığına 147 tay vermiş.Uzun yıllar BABA SAAD adı ile anılmıştır.. Yakın geçmişte bu arıkan ile kan bağı olan safkanlarımızdan, kendisine renk olarak çok benzeyen ; ” KAFKASLI “ ve yarış stili olarak çok benzerlikler taşıyan; “ TURBO “ isimli arıkanlar azımsanmayacak sayıda, önemli yarışlarda bu kan hattını temsil etmişlerdir..
Bizim de ATAMIZ'dan, yola çıkarak yıllar sonra kaleme aldığımız. Kısa yaşanmış hikayemiz burada son bulurken neden; ATA KONÇERTO başlığını attığımızı sanıyoruz anlamışsınızdır.

Saygı ve sevgilerimizle


Hakan Demirci
Araştırmacı yazar


Kaynaklar;
Vet.Hkm.M.Adıbeş'in (Veliaht isimli romanı)
TYAYSD tarafından yapılmış (Atın Nal sesleri belgeseli)

 

 

Pin It

Yorumlar   

#3 Silivrili 09-01-2018 23:29
Gerçekten harika bir yazı olmuş eline emeğine sağlık...
Ruhun şad olsun Mavi gözlü dev.. ....
#2 Neco İst. 09-01-2018 01:49
eline sağlık usta
#1 Neco İst. 09-01-2018 01:48
yazı da güzel başlıkta

Yorum ekle

   

SATILIK ATLAR

2017 DOĞUMLU İNGİLİZ TAYLARI SMART ROBIN – NEVER LOST (Strik...

SAHAYA GİTMEYE HAZIR KALAN SON 5 TAY SAVAŞATI, UZUNBEY, P...

Kibar Hara Satar, Alan Kazanır SAVAŞATI İstanbul'da Kısa ...

SATILIK KOŞAR DURUMDA ARAP YARIŞ ATI       Yarışı hazır...

Aygız (Joker-Özkız) Dişi  Doğum Tarihi : 05.02.2015 İzmi...

Kayseri Pınarbaşı Şen harasında bulunan 2 adet 2,5 lu tay il...

...

Atçılıktan çıkma kararı aldıklarından dolayı eküriye ait sıf...

YAZARLAR

15.01.2019 Salı günü Adana yarışlarında Altılının 3. ayağınd...

Bugün size sahibini savaş meydanından kaçırarak kurtaran F...

Türkiye Jokey Kulübü, atçılıkla ilgili her türlü öneri, gö...

İZMİR'İN FAVORİLERİNE NELER OLUYOR ? Son haftalarda yakınd...

GAZETELER'DEN TJK'YA REKLAM TEHDİDİ Gazete satışlarından ...

GALOPLARIN DİLİ YOKSon dönemlerde tartışmalara neden olan...

İZMİR'DE; SARI KIRMIZI RENKTE, DÖRT NALA BİR SEVDA..; BUĞD...

SENARYO BAŞTAN YAZILIYOR Bundan bir süre önce Türkiye Jo...